„Ukrajna putyinizálódását a Nyugat finanszírozza” – az ukránoknak elege van Zelenszkijből, de Brüsszelt ez nem érdekli

A Spectator magazin cikke szerint már korábbi támogatói is kiábrándultak Zelenszkijből, de ezt Brüsszel nem akarja észrevenni.

A Korrupcióellenes Hivatallal szembeni rajtaütés a Bloomberg szerint egyértelműen politikai indíttatású volt. A G7 országok vezetői is aggódnak az ukrán kormány korruptsága miatt.
A G7 országok nagykövetei aggodalmukat fejezték ki az ukrán biztonsági szolgálat (SSU) által a Nemzeti Korrupcióellenes Hivatal (NABU) ellen folytatott házkutatások matt, amelynek során július 21-én nyolcvan házat kutattak át „orosz befolyás semlegesítése céljából”, és állítólag lelepleztek egy orosz kémet. A csoport országai egyúttal újabb korrupció-ellenes reformok végrehajtására szólították fel a frissen kinevezett miniszterelnököt, Julija Szviridenkót – írta meg az ukrán Pravda.
A Korrupcióellenes Hivatallal szembeni szélsőséges eljárásról a Bloomberg is beszámolt. A lap szerzője szerint a közelmúlt történései nagyon rossz fényt vezetnek az ukrán vezetésre, és mindenképp veszélyt jelentenek az ország társadalmára nézve.
„Sosem jó jel, ha a korrupcióval vádolt kormányok rajtaütnek azokon az ügynökségeken és aktivistákon, akik megpróbálják őket felelősségre vonni”
– kezdi a szerző a cikket, amelyben az ukrán kormány legutóbbi intézkedését az „elnyomó diktatúrák” eszközeihez hasonlítja. Hozzáteszi, Kijev ezt nem engedheti meg magának, ha továbbra is azt várja az európai adófizetőktől, hogy anyagilag támogassák az oroszok elleni háborúban.
Az ukrán parlament kedden fogadott el egy új törvényt, amellyel megfosztanák függetlenségüktől a korrupció-ellenes hivatalokat, és az elnök hatásköre alá vonnák őket.
A törvény egyelőre még Zelenszkij jóváhagyására vár, de az ellenzéki képviselők szerint már az is szégyen, hogy a parlament megszavazta a kezdeményezést. „Igazuk van” – védi az ellenzék álláspontját a szerző, aki szerint ez, a korrupciót szóvá tevő hangok elhallgattatására tett kísérlet – Ukrajnára nézve tragikus módon – egy kialakulóban lévő mintázat része.
Ezt is ajánljuk a témában
A Spectator magazin cikke szerint már korábbi támogatói is kiábrándultak Zelenszkijből, de ezt Brüsszel nem akarja észrevenni.
Felidézte a hétfői NABU-elleni támadást, amelynek során
a legtöbb hivatalnokot különféle, a munkájuktól független indokokkal, például közúti szabályszegéssel vádolták meg.
A biztonsági szolgálat aznap a Korrupcióellenes Ügyészség hivatalában is vizsgálatot végzett.
Július 11-én az Állami Nyomozóiroda fegyveres emberei rajtaütöttek Vitalij Shabunin aktivista kijevi otthonán is, aki a Korrupcióellenes Akcióközpontot, az ország legjelentősebb, a korrupció ellen küzdő nonprofit szervezetét vezeti. Shabunin egy Telegram-posztjában azt írta, hogy
Zelenszkij „megteszi az első, de magabiztos lépéseket a korrupt önkényuralom felé”.
„Shabunin letartóztatása politikai indíttatású volt, hiába állítja a kormány ennek ellenkezőjét” – írja az amerikai lap, és hangsúlyozza, mindez a hétfői razziákkal és az új törvénytervezettel kiegészülve egy szélesebb körű problémát vetít elő, aminek hamarosan közvetlen, jelentős hatása lesz az ország háborús erőfeszítéseire is.
A szerző, aki saját bevallása szerint Ukrajna 1991-es függetlenedése óta sokat utazott az országban, „mélységesen csalódott” a jelenlegi állapot miatt. Bár a külföldi segítségnek köszönhetően Kijev rendelkezik a világon az egyik legerősebb korrupcióellenes hálózattal – amire szükség is van a korrupt kormányokkal szemben –, az országnak továbbra sem sikerül legyőznie legnagyobb mumusát, a korrupciót – állítja.
Ezt is ajánljuk a témában
Miután a korrupcióellenes szervezet Zelenszkij köre ellen kezdett nyomozni, váratlanul házkutatások és nyomozások célpontjává vált.
Nyitókép: AFP